Obsah

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Klika drhne, okno letí

Dovolil jsem si parafrázovat notoricky známý verš z Erbenovy Polednice. Protože, když klika cvakne, tak je to dobré, je plně funkční. Když drhne, nechce jít do krajní polohy nutné pro správné otevření dveří či okna, pak je třeba zabrat silou.  Když se k tomu přidají rezavé panty (například okna v koupelně s vysokou vlhkostí), pak se jedná o kombinaci, kdy okno může skutečně letět. Kdo někdy přenášel křídlo okna, pak ví, že se jedná o zatraceně těžký kousek vybavení bytu.

Ale pojďme od počátku. Pořídili jsme si nová plastová okna a dveře za nemalý peníz a očekáváme, že budou, na rozdíl od starých dřevěných kastlových oken, takové na věčné časy. Dnes už víme, že věčné časy trvají zhruba 21 let. U nás to bylo 23 let, než se oknům dostalo patřičné péče. V případě toho koupelnového se jednalo o výměnu obou pantů a kompletního kování, neboť původní materiál (byť špičkové kvality) byl natolik rezivý, že již neplnil svoji funkci a opravdu hrozilo, že okenní křídlo vypadne. Všechny ostatní okna včetně vchodových dveří bylo potřeba promazat, seřídit a hlavně kompletně vyměnit TĚSNĚNÍ! Rozdíl v hluku z ulice před a po výměně těsnění byl opravdu výrazný. Stálo nás to nějaké peníze, ale pocit, že po letech můžeme bez problémů otevřít všechna okna, že v zimě nebude profukovat, že za deště se voda nedostane pod těsněním do rámu, ten za to rozhodně stojí.

Co říci závěrem? Několik zkušeností, které jsme získali, či si potvrdili:

1. Prevence je vždy lepší než řešení důsledků. Platí to pro zdraví lidí stejně jako pro „zdraví“ výplní otvorů. Preventivní prohlídka a seřízení 1x za 3 roky nás ochrání před potenciálním rizikem větších výdajů za nová okna.

2. Při pořizování je třeba hledět v první řadě na kvalitu. Kdybychom měli okna ze současných průměrných materiálů, byla by již dávno nefunkční. Kdo čeká, že nejnižší cena mu přinese dlouhou životnost a plnou funkčnost oken, mýlí se.

3. Těsnění, jeho kvalita a péče o něj, je stejně důležitá, ba důležitější než počet komor rámu okna.

4. Technologie osazení okna má rozhodující vliv na jeho funkčnost, na tvorbu tepelných mostů a z toho vyplývajících rizik spojených s kondenzací vzdušné vlhkosti.

5. Při výběru se inspirujte již realizovanými akcemi. Běžte se přesvědčit do konkrétního domu, jak se jim žije po 5–7 letech fungování výplní otvorů. Ptejte se na problémy i na pozitivní zkušenosti. Okna si pořizujeme na dlouhou dobu a chceme, aby nás tzv. „přežila.“

Na našem youtube kanálu najdete populárně naučná videa, která se věnují problematice údržby oken.

Autor: Ing. Vladislav Hrdlička

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102, 616 00 Brno

www.pronasdum.cz | info@pronasdum.cz